Vize Olmayan Bu Ülkeleri Gezin

Türkiye’den vizesiz hangi ülkelere gidebilirim sorusu insanların kafalarını sıkça kurcalamaktadır. Nitekim, vize işlemleri bir ülkeye başka ülkeden başvuranların işlerin zorlaştırmak adına, kültürlere göre değişen katı içeriklere sahiptir. O anlamda, başvuru adına harcanan paralar da kimi insanlara yüksek gelmektedir. Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler de mevcuttur. Buralara bir kimlikle girilmesi de mümkündür. Vize Olmayan Bu Ülkeleri Gezin

Hangi Ülkeler Türkiye’ye Vize Almamaktadır?

Vizesiz ülkeler kapsamında aşağıdaki bölgelere rahatlıkla giriş yapılabilmesi mümkündür. Buralara giderken, hiçbir ek belge talep edilmemektedir:

  • Ukrayna

 

1 Haziran 2017 yılından beri Ukrayna’ya vizesiz giriş yapılmaktadır. Geniş meydanları, güzel kadınları, rahat insanları ve asil mimarisiyle dikkatinizi çekecek Ukrayna’da UNESCO destekli tarihi kent merkezi Liviv’i de gezebilmeniz mümkündür.

  • Gürcistan

 

Özellikle, İstanbul’dan Batum’a bir uçakla kolayca geçilebilecek Gürcistan’da, Rioni Nehri’ni de görmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Tiflis’in tarihi alanlarının havasını solumak da size iyi gelecektir.

  • Kıbrıs

 

Kıbrıs’a vizesiz girebildiğiniz gibi, 3 aya kadar yakın bir zamanı da geçirmeniz mümkündür. Yazın oldukça işlek bir yer olan ülke, bu yüzden de tercih sebeplerinden biridir. Buradaki limanlar, tarihi bölgeler de ayrıca görülmelidir.

  • Moldova

Yeşilliklerin ülkesi Moldova, Türkiye’den gidenleri sımsıcak atmosferiyle ve tarihsel mimarisiyle hemen kucaklamaktadır. Ülkede birçok yerde, uçsuz güzel meydanlar, parklar ve müzeler bulunmaktadır.

vize olmayan bu ülkeleri gezin

vize olmayan bu ülkeleri gezin

  • Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan Türkiye’den gidenlerden herhangi bir vize istememektedir. Tarihi, kültürel ve insancıl atmosferiyle Azerbaycan, dil birliği bakımından da Türkler’e  hayli yakın olduğu için, burada iletişim kurulması da kolaydır.

 

2021 Yılında Yeni Normal Kapsamında Seyahatler

2019 yılının sonu itibarıyla koronavirüsün tüm dünyaya yayılması, insanların yaşam pratiklerini baştan sona değiştirmiştir. Bu kapsamda, en büyük etkilerden birini de turizm sektörü görmüştür.  2021 yılı itibarıyla, yeni virüsün mutasyon yaptığı iddiasıyla birlikte, gezilerin nasıl yapılacağı konusunda da önlemler alınmaya başlanılmıştır. Bu anlamda, vizesiz de olsa sadece kimlikle hangi ülkelere gidilir sorusun ihtivası da değişmiştir. Seyahat edeceklerden artık koronavirüs PCR testi yaptırmaları istenilmektedir. Nitekim, bu virüs genellikle uluslar arası hava yollarından, seyahatlerden ve farklı ülkelerden taşınabilmektedir. O sebeple koronavirüs önemleri kapsamında, mümkün olduğunca kurallara uyulması gerekmektedir.