Mühendisliğin farklı disiplinlerinde kullanılan bir kitap olan Termodinamik Yunus Çengel tarafından kaleme alınmıştır. Lisans okuyan ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin referans kitabı olması için hazırlanmış olup, anlaşılır bir dili vardır.

Termodinamik Yunus Çengel

Termodinamiğin temel ilkelerini ele alma, hayattan mühendislik örnekleriyle termodinamik kullanımını gösterme gibi hedefleri olup, ilk olarak 1989 yılında yayınlanmıştır. Yayınlanması ardından mühendislik disiplinlerindeki akademisyenler tarafından başvuru kitabı olarak gösterilmesi, birçok öğrencinin satın almasına neden olmaktadır. Dolaysıyla günümüzde farklı baskıları da vardır.

Eğer size önerilen 5. baskıysa, mutlaka bunu edinmeniz gerekir. Zira içindekiler bölümü değişmeyecek olsa da, yer yer farklılıklar görülecektir.

termodinamik yunus çengel 5 baskı pdf i̇ndir

termodinamik yunus çengel 5 baskı pdf i̇ndir

Termodinamik Kitabı Hakkında Genel Bilgiler

Termodinamik, Yunus A. Çengel ve Michael A. Boles tarafından 1989 yılında kaleme alınan bir kitaptır. Güven Bilimsel tarafından basılmış olup, internetten oldukça cüzi bir rakama satın alınabilir. Bununla beraber mühendislik disiplinlerinde okuyan öğrencilere, lisans eğitimleri boyunca çok sayıda başvuru kitabı önerisi yapılır.

Bu sebeple bazı öğrenciler bunun PDF versiyonunu indirmeyi de tercih edebilir. Burada ilk olarak tavsiye edilenin aslını satın alma olduğu bilinmelidir. Zira bu kitabı hem daha yakından görmenize, hem de daha iyi çalışmanıza imkân tanıyacaktır. Ayrıca yazarları kitabı neşrederken bir emek harcadığı için, saygı göstermek de gerekmektedir.

Termodinamik Kitabı İçindekiler

Termodinamik İngilizce baskılı bir kitaptır. Termodinamik Yunus Çengel 5. baskı içindekiler kısmı dolayısıyla şöyledir;

 1. Introduction and Basic Concepts
 2. Energy Conversion and General Energy Analysis
 3. Properties of Pure Substances
 4. Energy Analysis of Closed Systems
 5. Mass and Energy Analysis of Control Volumes
 6. The Second Law of Thermodynamics
 7. Entropy
 8. Exergy: A Measure of Work Potential
 9. Gas Power Cycles
 10. Vapor and Combined Power Cycles
 11. Refrigeration Cycles
 12. Thermodynamic Property Relations
 13. Gas Mixtures
 14. Gas–Vapor Mixtures and Air-Conditioning
 15. Chemical Reactions
 16. Chemical and Phase Equilibrium
 17. Compressible Flow

İçerisinde sadece konu anlatımları mevcut olmayıp örnekler ve görseller de destekler verilmektedir.

Termodinamik Kitabı Çözümleri

Yunus Çengel tarafından yayınlanan Termodinamik, yer yer sorular da bulunmaktadır. Böylece öğrencilerin konuyu daha iyi anlaması sağlanır. Bunların bir çözümü de olup, kitap içerisinde ayrıca bulunur.

Ancak internetten PDF haliyle bulursanız, Yunus Çengel Termodinamik PDF çözümleri bulunmayabilir. Dolayısıyla farklı kaynakları da araştırmanız gerekir.

termodinamik yunus çengel 5 baskı pdf i̇ndir

termodinamik yunus çengel 5 baskı pdf i̇ndir

Termodinamik Kitabı Hangi Dilde?

Termodinamik, Yunus A. Çengel ve Michael A. Boles tarafından İngilizce yazılmış bir kitaptır. Bununla beraber Ali Pınarbaşı ve Ertan Buyruk tarafından Türkçe’ye çevrilen sürümleri de vardır. Dolayısıyla satın almak istiyorsanız iki tercihiniz olduğu söylenebilir.

Eğer PDF versiyonunu kullanmak istiyorsanız ve Türkçe arıyorsanız, internet üzerinde yapılan bir araştırma ile sonuçlar bulunabilir.