Yeni nesil araçlarda subap ayarı otomatik şekilde yapılmaktadır. Ancak eski model araç sahibi olanlar Subap ayarı yapılmazsa ne olur, neden yapılır gibi soruları da sormaktadır. Bu ayarın bozulması, aracınızda yakıt tüketiminin artmasına dair birçok soruna neden olur.

Subap Ayarı Bozuksa Ne Olur?

Genel olarak subap ayarı birçok kişi tarafından önemsenmeyen detaylar arasındadır. Ancak subap ayarı bozuksa ne olur maliyeti arttıran ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu durumda sadece aracınız daha geç çalışmayacaktır. Aynı zamanda performans kayıpları yaşanacak ve otomobiliniz kullandığınız yakıttan daha fazla gereksinim duymaya başlayacak, yani tüketim artacaktır.

subap ayarı yapılmazsa ne olur

Subap Ayarı Bozuksa Nasıl Anlaşılır?

Subay ayarının bozuk olduğunu anlamak, sorununu daha kısa sürede çözmenizi sağlar. Subap ayarı bozuksa nasıl anlaşılır için şu gibi durumlar sayılabilir;

  1. Yakıt tüketiminin artması
  2. Aracın geç çalışması
  3. Silindir kapağından ses gelmesi
  4. Performans azalması

Bu gibi durumlar, ayarının yapılmasının geldiğini gösterir. Aynı zamanda tekleme, sarsıntı ve kararsız rölanti de oluşur.

Subap Ayarı Neden Bozulur?

Birçok araç sahibi subap ayarı neden bozulur? Sorusunu sormaktadır. Bunun birçok nedeni vardır. Araçta bir aksamın problem yapması, otomobilin uzun süre yoğun şekilde kullanılması bunlardan bazılarıdır.

Subap Ayarı Neden Yapılır?

Subap ayarı neden yapılır sadece eski model araç sahipleri değil, yeni model sahipleri tarafından da bilinmelidir. Zira bazı durumlarda sistem otomatik olsa da çözüm sunmayabilir. Bu ayarın bir yapılma nedeni performanstır. Eğer ayar bozulmuşsa aracınız daha düşük performans sergileyecektir.

subap ayarı yapılmazsa ne olur

İkinci sebep ise sarsılmalardır. Eğer aracın yolda sorunsuz bir şekilde gitmesini istiyorsanız, ayarın problemsiz olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi durumda hareket halindeyken sarsıntılar oluşacaktır. Bunlara ek olarak subap ayarı maddi harcamalarınızı da arttırır.

Zira ayar bozuk olduğu için yakıt tüketimi artacak, böylece depoyu daha sık doldurmanız gerekecektir.

Subap Ayarı Fiyatı

Aracın problemsiz ve verimli çalışmasını sürdürmesi için ayarı düzenli olarak yaptırmak gerekir. Subap ayarı fiyatı farklı etmenlere göre değişir. Önemli olan işinin ehli kişiler tarafından gerçekleştirilmesidir.