Soğuk Kompres Ne İşe Yarar? Soğuk kompres uygulaması, günlük hayatta birçok durumda karşımıza çıkan tedavi yöntemleri arasındadır. Soğuk kompres ne demek diye bakıldığında, soğuk havlular ya da buz torbaları kullanılarak yapılan bir tedavi olduğu görülür.

Soğuk Kompres Ne İşe Yarar?

Eğer zamanında ve doğru şekilde uygulanırsa, sağladığı birçok yarar vardır. Burada öncelikle yaralanma ya da zedelenme gibi olaylar gerçekleştikten sonra ilk 24 ile 72 saat arasında uygulanması gerektiğine değinilmelidir. Şayet bu süre geçtikten sonra uygularsanız yine etki gösterecek de olsa minimum seviyedir. Ayrıca doğru bir uygulama için şunlara dikkat edilmelidir;

  1. Buz torbası tek bir yerde tutulmamalıdır.
  2. Buz ilgili bölgede uzun süre durmamalı, ara ara çekilmelidir.
  3. Zedelenmiş bölgeye dairesel masaj şeklinde uygulanmalıdır.
  4. Soğuk kompres çıplak vücuda uygulanmaz. İnce bir beze sarmanız ve böylece kullanmanız gerekir.
  5. Buz masajı 10 ile 20 dakika arasında devam eder.
  6. Buz erirse bez de ıslanır; bunu önlemek için ıslaklık görüldüğü an buz değiştirilmelidir.

Eğer bu gibi maddelere uyum sağlarsanız, tedaviden daha iyi sonuçlar da alabilirsiniz.

soğuk kompres ne i̇şe yarar

soğuk kompres ne i̇şe yarar

Soğuk Kompres İçin Ne Kullanılabilir?

Soğuk kompres vücutta herhangi bir bölgeye kullanılabilir. Örneğin dişe soğuk kompres nasıl yapılır diye bakacak olduğumuzda, öncelikle buzu ince bir beze sarmanız gerekir. Ardından da ağrıyan bölgeye dairesel masaj hareketleriyle uygulanır.

Burada kullanabileceğiniz ilk seçenek normal buzdur. Bu durumda uygulama 10 ile 20 dakika arasında sürer. Eğer bu zarfta buz erirse, yenisini koymanız gerekir. İkinci seçenek de jel kullanmadır. Bunlar hazır olup tek yapmanız gereken buzlukta saklamaktır.

Tekrar donma imkânı olduğu için pratik bir kullanıma sahiptir. Donsa dahi esnek olduğu için zedelenmiş bölgeyi tam olarak sarabilir. Bu nedenle daha fazla verim sağlar. Üstelik buza göre daha iyi donar. Burada en fazla 10 dakika bölgeye uygulamanız gerekir.

Daha iyi donması sebebiyle ince bir bezle değil, havlu içerisinden uygulamak şarttır. Eğer acil bir durum olmuşsa ve her ikisi de yoksa uygun bir kumaşı ıslatıp buzluğa koymanız da yeterlidir.

Soğuk Kompres Hangi Durumlarda Kullanılır?

Soğuk kompres, günlük hayatta meydana gelen neredeyse her zedelenme, ağrı ve yaralanmada kişiler tarafından tercih edilir. Bununla birlikte uygulama alanları şöyle verilebilir;

  1. Yaralanma
  2. Baş ağrısı
  3. Hemoroid
  4. Göz Alerjisi

Ancak diş ağrınız varsa, spor esnasında zedelenme oluşmuşsa da soğuk kompres kullanmanız mümkündür.