Limon Yağı Nasıl Yapılır? Evde organik limon yağı yaparak uygulamak, cilde çok sayıda fayda getirir. Limon kabuğu yağı İbrahim Saraçoğlu tarafından da bahsedildiği için, birçok kişi gerek faydalarını, gerekse nasıl yapıldığını merak etmektedir.

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Aromaterapi içerisinde kullanılan limon yağı, esansiyel yağlar arasında zikredilmektedir. Güçlü anti-mikrobiyal özellikler taşımakta olup, günümüzde birçok kozmetik temizleyici ürünün bileşenleri arasında yer almaktadır.

Evde kendiniz yapabileceğiniz kolaylıkta olan bu yağ farklı kullanımlara sahiptir. Bunlardan biri diş fırçanıza birkaç damla damlatarak, dişlerinizi böyle fırçalamadır. Böylece yağın faydaları dişlerinizde düzenli bir kullanım sonucu görmeniz mümkündür.

Aynı zamanda limon yağını bir miktar pamuk üzerine dökerek, vücutta ilgili bölgeye bastırmanız da mümkündür. Eğer jojoba yağı ile karıştırırsanız, kafa derinize sürebilir, böylece bitlenme ile mücadele edebilirsiniz.

limon yağı nasıl yapılır

limon yağı nasıl yapılır

Eğer evde küvetiniz varsa, suyu doldurmanız ardından bir miktar damlatmak cildinize oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda evde akşam yemeklerine damlatmanız da mümkündür. Dolayısıyla yağın geniş bir kullanım alanı vardır.

Limon Yağı Yapımında Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Limon yağı yaparken öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri temin etmeniz gerekir. Bunlar şu şekildedir;

  1. 5 veya 6 adet limon
  2. Rendelemek için bir araç
  3. Organik zeytinyağı
  4. Şeffaf cam kavanoz
  5. Yağdanlık

Tüm bunları temin ettikten sonra limon yağı nasıl yapılır oldukça kolaydır.

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon yağı yaparken, öncelikle limonları yıkayarak başlamanız gerekir. Ardından aşağıda maddeleri sırasıyla takip edilir;

  1. Rendenin ince tarafıyla limon kabuğunu rendeleyin. Bu esnada dikkat etmeniz gereken sadece sarı kısımlarını almaktır. Sarı bölümün altındaki beyaz kısım kesinlikle karıştırılmamalıdır.
  2. Rendelediğiniz kabukları şeffaf bir kavanoza aktarın. Kavanoz ne kadar büyük olursa, o kadar fazla limon ihtiyacınız olacaktır.
  3. Kavanozdaki limon kabuğunun üzerine, zeytinyağı ekleyin. Miktarı kavanozu tamamen kapatacak kadardır.

Tüm bu işlemler ardından tek yapmanız gereken, ağzını güzelce kapatarak, güneş ışığı alan bir yerde yaklaşıl 15 ile 20 gün arasında bekletmedir. Bu süre zarfında her gün minimum bir kez kavanozdaki karışım elde sallamak suretiyle karıştırılmalıdır.

20 gün ardından kullanmanız mümkün olmakla beraber, 40 gün bekletmeye karar verirseniz aromatik limon yağı elde edersiniz. Ardından düzenli bir şekilde kullanarak, faydalarını kısa sürede görebilirsiniz. Antioksidan özelliği bulunan bu yağ, böylece kanınızın temizlenmesinde rol oynayacaktır. Anti-bakteriyel bir yağ olup, aynı zamanda doğal tüy dökücü olduğu da bilinmektedir.