Klavye Özel Karakterler, Klavye ile yazı yazarken farklı özel karakterler girilmesi gerekebilir. Ne var ki klavye özel harfler nelerdir ya da nasıl eklenir gibi konular, birçok kişiyi sıkıntıya sokmaktadır.

Klavye Özel Karakterler

Bu harfler sadece işte ya da tez yazarken karşılaşılmaz. Aynı zamanda herhangi bir internet sitesindeki üyelik hesabına girerken ya da mail adresine girilirken, @ gibi işaretler yazılır.  Bunları oluşturmanın farklı metotları olup, en çok bilineni alt tuşu ile yazılan karakterlerdir.

Bununla beraber Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, “karakter eşlem” adlı özellik daha pratik bir kullanım sağlar. Tek yapmanız gereken buradan istediğiniz yazı stilini ve karakteri seçerek onaylamaktır.

Karakter Eşlem Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Karakter eşlem özelliği, size gelişmiş bir karakter listesi sunar. Kullanıcılar bunları incelerse aradığı tüm karakterleri kolayca bulabilir. Farklı fontları desteklemekte olup, tek yapmanız gereken en üstteki yazı tipinden seçim yapmaktır.

Bu uygulamanın en güzel yanlarından biri de hiçbir program kurmanıza gerek olmamasıdır. Zira Windows 10 içerisinde bile kurulu vaziyette gelir. Bunun için şu işlemler uygulanır;

klavye özel karakterler

klavye özel karakterler

  1. Bilgisayarın sağ alt köşesindeki arama kısmına gelin.
  2. Bu alana “karakter eşlem” yazın. Ancak “işlem” kelimeyle farklıdır ve karıştırılmaması gerekir.
  3. Yazı tipi alanında font seçin.
  4. Listeyi inceleyerek, istediğiniz karakteri bulunun. Farenin yuvarlağı çalışmıyorsa sağ taraftaki kaydırma kısmını kullanın.
  5. Aradığınızı bulduğunuzda, üzerine çift tıklayarak kopyalayın. Aynı zamanda “seç” ve “kopyala” isimli butonlarla da işlem yapabilirsiniz.

Kopyaladığınız tüm karakterler, programın “kopyalanan karakterler” kısmında görüntülenir. Eğer aynı karakterleri sonradan da kullanacaksanız programı kapatmadan bu bölümden tekrar tekrar kopyalayıp kullanmanız mümkündür.

Bunlar gerek internet sitelerindeki metin kutularına, gerekse Microsoft Word belgesine yapıştırılabilir.

Karakter Eşlem Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Günümüzde klavyede olmayan karakterler nasıl eklenir basit gibi görülen, aslında oldukça problemli bir sorudur. Zira kişilere saatler harcatabilen yapıya sahiptir. Her ne kadar karakter eşlem kullanabilecek olsa da, buraya baktığınızda göreceğiniz üzere çok büyük bir liste vardır.

Sadece bu bile zaman kaybı olabilir. Ancak program, size kısaltma yapmanızı da mümkün hale getirir. Burada ilk olarak programı yukarıda bahsettiğimiz şekilde açmanız gerekir. Ardından da en alttaki “gelişmiş görünüm” kutusunu işaretlenir. Böylece alta doğru bir menü açılır. Burada,

  1. Karakter kümesi,
  2. Grupla,
  3. Aranan,

Kısımlarını doldursanız, sadece saniyeler içinde bulmanız mümkündür. Yaptığınız seçim karakter tablosunda hemen gösterilir.