Karadeniz turunda mutlaka görülmesi gereken yerler ülkemizde yaşayan çok sayıda vatandaş tarafından yoğun tercih sebebidir. Bölgenin dağlık ve ormanlık yapısı, doğayla iç içe bir tatil yapmak isteyenlere yardımcı olur.

Karadeniz bölgesi tarih bakımından da Eskiçağ’lara kadar dayanır. Bu nedenle tarihi dokusu da oldukça gelişmiştir.  Farklı kültürlere dair izlerin bir arada olması da her yıl çok sayıda kişiyi kendisine çeker. Dolayısıyla günümüzde birçok insan, Karadeniz turuna çıkma amacını taşır.

Ancak öncesinde geldiğinizde nereleri mutlaka görmeniz gerektiği büyük önem taşır. Peki, atlamamanız gereken yerler neresi?

karadeniz turunda mutlaka görülmesi gereken yerler

karadeniz turunda mutlaka görülmesi gereken yerler

Karadeniz Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Trabzon Müzesi – Kostaki Konağı

Trabzon’da gezilecek yerler içerisinde kaçırmamanız gereken ilk yer Trabzon Müzesi’dir.  Bir zamanlar banker olan “Kostaki Teophylaktos” isteği ile yapılmış olması sebebiyle “Kostaki Konağı” adıyla da malumdur.

Her tarihi mekân gibi burasının da kendine özgü bir hikâyesi vardır. Anlatılanlara göre, Teophylaktos bir kıza aşıkmış, ancak onunla evlenememiş. Ardından da “nispet yapmak” amacıyla söz konusu konağı yaptırmış. Ayrıca dönemin modasına göre düzenlenmiş.

Ancak Teophylaktos’un evi yaptırması ardından uzun süre kullanamadığı görülür. Zira inşaat ardından iflas etmiş. Böylece mal varlığına da el konuşmuş. Bu olay ardından yapı Nemlioğlu Ailesi tarafından alınmış.

Bunlara ek olarak yapıda Mustafa Kemal Atatürk, 1924 yılında da konaklamıştır. Günümüzde müze olan konakta Atatürk’ün kaldığı oda ve yapının eşsiz mimarisi görülebilir.

storm 2661132 640

Trabzon Sümela Manastırı

Karadeniz turunda nereye gidilir diyorsanız, bakmanız gereken yerlerden bir tanesi de Sümela Manastırıdır. Maçka sınırlarında yer alıp, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Kayalıklara kurulmuş olup, mimari yapısıyla eşsiz bir görünüm sunar.

Çamlıhemşin, Çinçiva

Karadeniz’de gezilecek yerler listesi içerisinde bir yer de Çinçiva Köyü’dür. Ancak yeni adıyla Şenyuva Köyü olarak bilinir. Eğer doğayla iç içe olmak ve oksijeni hissetmek istiyorsanız, mutlaka gitmeniz gerekir. Sabah vakitlerinde Fırtına Deresi eşliğinde geleneksel bir Karadeniz kahvaltısı yapabilir, ardından yemyeşil bir doğayı keşfe çıkabilirsiniz.

kackars 3092925 640

Doğu Karadeniz Zilkale

Karadeniz’in bilinmeyen yerleri arasında bir konum da Zilkale’dir. Yeşilliklerin ortasında tarihi yapısıyla sizi hemen büyüleyici etkisine alır. Üstelik Çinçiva Köyüne de oldukça yakındır. Eğer kaleye veya köye gelirseniz, kısa sürede buraya gelebilirsiniz.