İbrahim Saraçoğlu haşhaşın faydaları hakkında söyledikleriyle tüm dikkatler bu esrarengiz bitkinin üzerinde toplandı. Oldukça eski dönemlerden bu yana kullanılan ve doğa içerisindeki en kuvvetli ağrı kesicilerden birisi olan haşhaş, vücudun enerjisini yükseltmektedir. Özellikle kronik bir şekilde uykusuzluk çeken insanların kullandığı bu bitki aslen Asya kökenlidir.

i̇brahim saraçoğlu haşhaşın faydaları

Haşhaş Nerede Yetişir?

Haşhaş nerede yetişir sorusuna cevap verecek olursak bu bitkinin kökeni Asya kıtasıdır. Ancak ülkemizde Afyon ve Kütahya şehirlerinde yetiştirilmektedir. Uyku için oldukça etkili olan ve mevsim fark etmeden yaz-kış yetişen bu bitki aynı zamanda güneşin altında bekledikçe kahve rengini alır. Salata ve tatlılarda kullanılan haşhaş bunun yanı sıra bazı bölgelerde baharat olarak yemeğin içerisine eklenir.

Haşhaşın İçinde Ne Var?

Haşhaşın içinde ne var sorusunun ilk cevabı morfin olmaktadır. Bunun yanı sıra kodein, papaverin, narkotin ve tebain gibi yatıştırıcı maddeler de içerir. İçermiş olduğu bu güçlü yatıştırıcılardan dolayı bir hafta içerisine en çok üç kere tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu dozajın aşılması bazı sıkıntılara neden olabilir.

i̇brahim saraçoğlu haşhaşın faydaları

Haşhaş Nelere İyi Gelir?

Haşhaş nelere iyi gelir sorusuna verilebilecek tek bir cevap bulunmamaktadır. Uykusuzluk başta olmak üzere pek çok konuda şifa veren bu bitkinin faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Vücut içerisine besinler aracılığıyla girmiş olan enfeksiyonlu maddeler ve bu maddelerin oluşturduğu hücreler sindirim sistemini tahrip eder. Bu durum da kabızlığa ya da mesane iltihabına sebep olur. Haşhaşlar içermiş oldukları mineraller ile vücut içerisinde biriken bu enfeksiyonu dışkı ve idrar yoluyla atar.
  • Beynin sağlıklı olabilmesi için alınması gereken minerallerin başında omega 3 gelmektedir. Bu mineralin en çok bulunduğu şey ise balıktır. Fakat balık tüketmeyi tercih etmeyen kimseler için omega 3 ihtiyaçlarını haşhaş ile giderebilirler. Haşhaşın içerisinde yer alan özede omega 3 yağının asidi yer almaktadır. Bu asit sinir hücrelerinin daha sağlıklı işlemesini destekler. Bunun yanı sıra Alzheimer ve unutkanlık gibi durumların ortaya çıkmasının da önüne geçer. Omega 3 yağı asidi kolesterol seviyesini düşürmesiyle damar ve kalp sağlığını da korumaktadır.

i̇brahim saraçoğlu haşhaşın faydaları

  • Yüksek miktardaki enfeksiyondan dolayı diş etleri içerisinde iltihaplanma, ağızda kötü koku ve diş çürükleri meydana gelir. Bu durumun önüne geçebilmenin en doğal yolu ise haşhaş olmaktadır. Haşhaşın tohumlarını bir bardak sıcak suyun içerisine attıktan sonra demleyin. Daha sonra su ile karıştırarak gargara yapın. Vücudunuzdaki enfeksiyon dışarı atılana kadar bu yöntem ile kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz.
  • İçerisinde çinko ve demir gibi oldukça önemli mineralleri barındıran haşhaş aynı zamanda kan içerisindeki hücrelerin oranlarını da dengelemektedir. Böylelikle demir eksikliği gibi büyük bir sorunun önüne geçilir.
  • İçerisindeki yüksek lif sayesinde haşhaş, uzun süre tok kalmanızı da sağlayacaktır. Diyet yapanlar için bu tohum oldukça idealdir.