Hak mahrumiyeti özellikle yeni araç alan kişilerin aklını karıştırmaktadır. Bu nedenle hak mahrumiyeti nedir, yok ve var olmasının neleri değiştirdiği sıklıkla sorulmaktadır. Aracın bu durumu, e-devlet üzerinden rahat bir şekilde görülebilmektedir.

Eğer platformda giriş yaptıktan sonra araç bilgilerinize ulaşırsanız aracın plakası, tescil belge seri numarası, hak mahrumiyeti gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

hak mahrumiyeti nedir

Aracımda Hak Mahrumiyeti Var Ne Demek?

E-devlet girişi yaptıktan sonra hak mahrumiyeti gören kişiler, aracımda hak mahrumiyeti var ne demek? Gibi soruları da sormaktadır. Şayet aracınızı kredi çekerek satın almışsanız, bilindiği üzere bunun geri ödenmesi gerekir.

Eğer ödenmezse bazı işlemler de mevcuttur. Şayet kredi almış ancak bunu ödeyememişseniz, hak mahrumiyetinin mevcut olması ilgili bankanın araca el koyma hakkının saklı tutulduğunu ifade eder.

Hak Mahrumiyeti Olan Araç Satılır Mı?

Hak mahrumiyeti birçok vatandaş tarafından bilinmeyen bir konudur. Ancak araç almışsanız ve krediyi nasıl ödeyeceğinizi bilmiyorsanız, hak mahrumiyeti olan araç satılır mı? Gibi sorulara dikkat etmeniz gerekir.

Zira otomobilinizin böyle bir mahrumiyeti varsa sadece el konulmaz. Banka aynı zamanda kredi borcunuzu kapatabilmek amacıyla satma hakkını da saklı tutmaktadır.

Hak Mahrumiyeti Yok Ne Demek?

Hak mahrumiyeti yok ne demek aracı kredi ile almışsanız hepsini ödediğinizi gösterir. Şayet tamamını bitirirseniz, bu otomatik olarak kalkar. Dolayısıyla sizin ekstra işlem yapmanız gerekmez. Eğer nakit olarak satın almışsanız da hak mahrumiyeti yok şeklinde görülür.

hak mahrumiyeti nedir

Hak Mahrumiyeti Var Ne Demek?

Hak mahrumiyeti var ne demek aracın kredi ile alındığı durumlarda geçerlidir. Bu durumda banka, kredi çeken kişinin ödeyememesi durumunda araca el koyma ve gerekli görürse satarak, kredi borcunuzu kapatma hakkını saklı tutmaktadır.

Hak Mahrumiyeti Olan Araç Bağlanır Mı?

Yeni araç almışsanız ve hak mahrumiyeti varsa kredisine dikkat etmeniz gerekir. Zira hak mahrumiyeti olan araç bağlanır mı? Sorusunun cevabı evettir. Ancak bunun için kredinin ödenememesi gerekir.

Hak Mahrumiyetli Araç Satılır Mı?

Hak mahrumiyetli araç satılır mı sorusunun cevabı evettir. Banka gerekli görürse satma hakkını saklı tutar.