Araç sahiplerinin zaman zaman karşılaştığı sorunlar arasında olan gaza basmadan devir yükseliyor, birçok sürücüyü endişelendirmektedir.  Burada öncelikle rölanti ve rölanti devrine bakmak gerekir.

Fransızca kökenli olan bu kelime, bir otomobilin çalışabileceği minimum devir sayısını gösterir. Eğer ayarsızsa stop eder. Bununla beraber yüksek olması da yakıtı daha fazla tüketmesine sebep olur. Her ne kadar araçların bu değeri fabrika tarafından belirlense de, ustalar tarafından sonradan ayarlanabilir.

Gaza Basmadan Devir Yükseliyor

Böylece kişiler daha sarsıntısız bir sürüş keyfine kavuşabilir ya da yakıttan tasarruf edebilir. Eğer vites boştaysa, devir 500 ile 1000 arasındadır. Rölanti devri denen bu durum oldukça normaldir. Şayet bir arıza varsa park edilmeli ve boş viteste çalıştırılmalıdır.

Eğer artma-azalma gibi dalgalanmalar sürüyorsa burada arıza olduğundan bahsedilebilir. Ayrıca 1000’den fazla devir alıyorsanız da bir problem olduğuna işaret eder. Dolayısıyla ustasına götürmeniz şarttır.

gaza basmadan devir yükseliyor

gaza basmadan devir yükseliyor

Rölanti Devri Neden Yükselir?

Otomobilde 5000 ile 1000 arasında rölanti olmaması motorun durmasına, teklemesine sebep olur. Ancak yukarıda bahsettiğimiz durumlar varsa bir arızaya işaret eder. Bunun sebepleri elektronik, mekanik ya da fiziksel olabilir. Bu bakımdan,

  1. Gaz valfinin genleşmesi,
  2. Rölanti valfinde arıza oluşması,
  3. Rölanti valfinde deformasyon meydana gelmesi,
  4. Gaz kelebeği ve etrafında kirlenme oluşması,
  5. Konum sensörü,

Gibi farklı sebepler dalgalanma nedeni olabilir. Bunlar her birinin çözümü farklıdır. Eğer kendiniz düzeltmeye kalkarsanız, hatalı işlem yapmanız muhtemel olduğu için yeni problemlere de neden olabilirsiniz.

Ancak ustaya götürürseniz sorunun olası kaynaklarını inceleyerek, kısa sürede bir çözüm önerisi getirecektir.

Rölanti Devrinin Yüksek Olması Hangi Sonuçları Doğurur?

Günümüzde birçok kişi arabanın devri kendi kendine yükseliyor sorununu ciddi olarak algılamaz. Ancak otomobilinizi ustaya göstermez ve artmasına izin verirseniz, öncelikle yakıtınız daha fazla tüketilecektir.

Böylece aynı yakıta gittiğiniz mesafe, gözle görülür oranda düşecek, masrafınız yükselecektir. Ancak tek problem burada oluşmaz. Eğer yoğun bir trafiğe denk gelmişseniz, bilindiği üzere durmanız gerekir.

Ancak rölanti arızanız varsa aynı zamanda vitesi de boşa almanız gerekir. Eğer yapmazsanız, motorun freni çalışmayacak ve böylece güvenlik sorunları ortaya çıkacaktır.

Rölanti Arızası Nasıl Çözülür?

Eğer rölanti devrinde arıza söz konusuysa, ilk olarak bunun sebebi anlaşılmalıdır. Aksi durumda çözüm de sunulamaz. Usta yaptığı inceleme sonucunda rölanti valfinde arıza veya deformasyon görmüşse ve tamir edilemeyecek düzeydeyse, parça değişimi ile çözüm sunulabilir. Ancak gaz kelebeği ve etrafı kirlenmişse, temizlik işleminden sonra durum eski halini alacaktır.