Her geçen gün gittikçe kirlettiğimiz doğamızda birçok gizli hazine bulunmaktadır. Doğal ve yabani ortamda yetişen kekik türleri ise bu hazinenin en gizli bölümünde yer almasına rağmen bu yazıyla birlikte her gizli bilgiyi açığa çıkarıyoruz. Bulmaca sayfalarında karşımıza çıkan ve cevap kutucuklarını genellikle boş bıraktığımız bir soruya yanıt vererek başlayalım: Eğer bir bulmaca sayfasında doğal ve yabani ortamda yetişen kekik türleri nedir gibi bir soruya denk gelirseniz ve cevap kutucukları altı taneyse hiç düşünmeden Zahter kelimesini yazabilirsiniz. Zahter kekiği bir baharat olarak biliniyor olsa da doğa içerisinde oldukça uyumlu bir şekilde yetişebilen bir bitki olması nedeniyle kekik sınıfına giren baharatlardan ayrı bir yere sahiptir. doğal ve yabani ortamda yetişen kekik türleri Aynı zamanda hem doğal ortamda hem de yabani bölgelerde kolay bir şekilde yetişmesi nedeniyle bu bitkiye ulaşmak oldukça kolaydır.

doğal ve yabani ortamda yetişen kekik türleri

Kara Kekik

Zahter bitkisi ya da bilinen bir diğer ismiyle kara kekik doğanın bize sunmuş olduğu mucizevi bitkilerden biridir. Bu bitkinin faydalarını saymaya kalkacak olsak sayfalar bile yetmeyecektir. Fakat buna rağmen günlük hayatımızda Zahter kekiğini kullanan insan sayısı oldukça azdır. Bu bitkinin önemini kavrayan eski şifacılar kara kekiğe; zahter kekiği, çıprıka ya da zahter gibi pek çok isim vermiş olsa da eğer bu kekiği satın almak istiyorsanız “Kara Kekik” ya da “Zahter Kekiği” olarak aramanızı tavsiye ediyoruz. Zira kullanım alanı oldukça dar olan bu bitkinin diğer isimleri bu işin ticaretini yapan kimseler tarafından dahi bilinmemektedir.

Zahter Kekiğinin Faydaları

Genellikle bir baharat olarak bilinen ama aslında bir bitki olan zahter kekiğinin faydaları sayılmakla bitmeyecek kadar fazladır. Türkiye’de başta Kilis, Gaziantep ve Hatay olmak üzere pek çok yerde yetişen ve Güney Doğu Anadolu yöresinde kullanım alanı, diğer bölgelere nazaran daha geniş olan bu bitki isminden de anlaşılacağı gibi kekik familyasındadır. Fakat Zahter’i diğer kekiklerden ayıran en önemli şeylerin başında kokusu ve tadı gelmektedir.

doğal ve yabani ortamda yetişen kekik türleri

Bu mucizevi iksiri kısa da olsa tanıdığımıza göre kara kekiğin faydaları hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz. Bu bitkinin vücut içerisinde yarattığı değişimleri sıralayacak olursak:

  • Zahter kekiği hazmı kolaylaştırdığı gibi sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da yardımcı olmaktadır.
  • Antioksidan etkisi yaratması nedeniyle vücut içerisinde zararlı ve yabancı maddelerin girmesine engel olduğu gibi vücuttaki toksinleri yani zararlı maddeleri de uzaklaştırmaktadır.
  • Nezle ve grip gibi hastalıklardan pek çok kanser türüne karşı vücut içerisinde bir savunma mekanizması geliştirmektedir.
  • Zahter bitkisi, yorgunluk hissini azaltmasının yanı sıra vücuda muazzam bir enerji yüklemesi yapmasıyla da bilinir. Bu yüzden kara kekiği kullanırken doz ayarlaması yapmanız da fayda var.
  • Böbreklerin sağlığını olumlu yönde etkilemekle birlikte karaciğerin yağlanmasının da önüne geçmektedir.

doğal ve yabani ortamda yetişen kekik türleri

Zahter Nasıl Kullanılır?

Kara kekiğin yani zahterin faydaları hakkında bilgi edinen insanlar onu hemen denemek istemelerine rağmen zahter nasıl kullanılır sorusuna bir yanıt almamaktadır. Bu mucizevi bitkiyi semt pazarı kurulan bölgelerden rahatlıkla temin edebileceğiniz gibi aktarlara da uğrayabilirsiniz. Aynı zamanda zahter kekiğini taze bir bitki olarak satın alabileceğiniz gibi kurutulmuş bir şekilde de bu şifa deposuna sahip olabilirsiniz. Peki zahter nerelerde kullanılır?

Zahter bitkisini kullanarak oldukça leziz bir zahter salatası hazırlayabilirsiniz. Kurutulmuş halini satın aldıysanız güzel bir zahter çayı hazırlayabilir ya da zahter salamurası yaparak yemeğin yanında turşu niyetine yiyebilirsiniz. Fakat baharata dönüştürülmüş halini kullanıyorsanız biberli ekmek yaparken bu bitkiyi kullanabilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz.