İkisi de ayrı ayrı şifa kaynağı olan ceviz ve bal; birleştiğinde daha da faydalı hale gelen besinlerden. Sayısız yararlarının yanı sıra; oldukça lezzetli bir birleşim olarak ön plana çıkan ceviz bal ikilisi damakları şenlendiren eşsiz bir atıştırmalık önerisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu özelliğiyle içinde sayısız kimyasal barındıran hazır gıdalara ve abur cuburlara da mükemmel bir alternatif olarak düşünülebilir. Öncelikle bu faydalı besin kaynaklarının içeriklerindeki yararlı maddeleri ve vücuttaki olumlu etkisini araştıralım; ardından ceviz ve bal bir araya geldiğinde nasıl faydalara sahip oluyor, buna değinelim:

İlk olarak balın mucizevi yapısından ve bilindiği gibi ‘mucize gıda’ isminin hakkını veren özelliklerine değinelim. Her şeyden önce 1 kilo bal yapımı için tam 900 bin arının çalıştığı bilgisiyle başlayalım. Elbette hiçbir başarı çabasız gerçekleşmez. Bu durum da, konunun en iyi ispatlarından sayılabilir.

cevizle bal karışımı faydaları

Gün ışığı, nem ve kaynatma gibi farklı süreçlere maruz kalmadığı sürece doğal haliyle bozulma göstermeyen bal, çok sayıda faydalı enzim barındırır. Folik asit, biotin ve tiamin gibi içerikler buna örnektir. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır gibi bileşenler bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.

Kansızlık şikayetini önlemekte oldukça başarılı olduğu bilinen bal, sindirim sistemi ve iltihap sorunları için de eşsiz bir nimettir. Cilt sağlığı ve genel bağışıklık açısından da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Aslında balın sayılamayacak kadar yararlı etkileri olduğunu söylesek; abartmış olmayız. Bununla birlikte; ceviz de tıpkı bal gibi çok fazla faydalı içeriğe sahip bir gıdadır.

Ceviz, her şeyden önce içeriğindeki yararlı olduğu bilinen yağların etkisiyle; omega 3 bakımından fazlaca zengindir ve yalnızca bu bile vücuttaki etkilerinin çok olumlu olmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin genel sağlığı, uyku sorunları, unutkanlık sorunu ve konsantrasyon güçlüğü gibi çok fazla alanda etkilidir.

cevizle bal karisimi faydalari

Ceviz ve Bal Karışımı Şifası

Bal ve ceviz bir araya geldiğinde pek çok faydalı etkilerinin artması sağlanır. Örnek olarak, bu birleşim içeriğindeki omega 3 ve diğer enzimler sayesinde çok daha kuvvetli bir hafıza aracına dönüşerek zinde kalmayı destekler.

Ceviz ile bal doğrudan karıştırılıp yenebileceği gibi; bir kavanoz bala yaklaşık 3 avuç ceviz konularak 3 gün bekletilebilir. Mide açısından oldukça yararlı olmasının yanı sıra; kas ve kemik yapısını da güçlendiren etkisiyle bilinir. Bağırsak florası ve konsantre için çok sayıda yararlı bileşen içerir.

Bunlarla birlikte; tıpkı her besin kaynağında olduğu gibi ne kadar faydalı olursa olsun, her zaman kararında tüketim önerilmektedir. En faydalı gıda dahi, fazla tüketildiğinde aksi etki yapacaktır. Aynı zamanda bal ve ceviz her ikisi de alerjik etkiye sebep olabileceği için; bu gıdalara hassasiyeti ya da doğrudan alerjisi olanlar tüketmekten kaçınmalıdır. Aynı zamanda şeker hastalarına da bal önerilmemektedir.