Catering Ne Kadar Kazanır? Yemek, en temel insan ihtiyaçları arasındadır. Ancak günümüzde bir iş sektörü olarak da hızla gelişmektedir. Bu sebeple catering işi kârlı mı gibi sorular, birçok kişinin aklından geçmektedir.

Catering Ne Kadar Kazanır?

Bu hizmetler bir organizasyon veya etkinlikte, yemek yapma sorumluluğunu üstlenmektedir. Eğer daha fazla müşteriye hitap etmek istiyorsanız reklamlardan da önemsemeniz gereken yemeği yiyenlerin yorumlarıdır.

Şayet olumsuz olursa, hangi reklamı yaparsanız yapın istediğiniz kârı elde etmeniz mümkün olmaz; zira kimse yemeğini beğenmedi bir firmayla anlaşmak istemez. Ancak her şeyi mükemmel olarak hazırlarsanız, pozitif dönüşler artacağı için hedef kitlenizi sürekli geliştirirseniz.

Kısacası bu işte ne kadar kazandığınız tamamen size bağlıdır. Eğer doğru bir strateji ile hareket ederseniz, büyük bir kâra sahiptir.

Catering Firması Nedir?

Catering temel olarak organizasyonların yemek ihtiyacını karşılar. Özellikle toplantı ve organizasyonlarda, zaman kaybını önlemek ve yemek derdiyle uğraşmamak için tercih edilir. Bununla beraber meze, yemek sunumuyla da ilgilenir.

Öncelikle Fransa’da ortaya çıkan bu meslek, sonrasında Avrupa ülkelerine yayılmıştır. Yaygınlık kazanmasıyla beraber ülkemize de giriş yapmıştır. Her gün gelişen bir sektör olup, büyük bir dinamik yapıya sahiptir.

catering ne kadar kazanır

catering ne kadar kazanır

Catering İşine Girmek İçin Neler Gerekir?

Eğer bir iş kurmak istiyorsanız, önceden hazırlamanız gereken bazı belgeler de vardır. Catering firmasında olması gerekenler evraklar kapsamında incelendiğinde,

  1. Kişiye ait olan 2 tane biyometrik fotoğraf,
  2. Nüfus cüzdanının kopyası ve orijinal hali,
  3. İkamet edilen yeri kontrol etmek için ikametgâh belgesi,
  4. Adli sicil kaydı,
  5. Vergi levhası,
  6. Kira sözleşmesi,
  7. Aşçılar için ustalık belgesi,

Gibi maddelerin olduğu görülmektedir.

Catering Firması Maliyeti Ne Kadar?

Bir iş kurmak istiyorsanız, elde edeceğiniz kâr kadar maliyet de önemlidir Bu bakımdan catering işi incelendiğinde, çalışacak kişi sayısına göre ücretlerin değiştiği görülür.

Burada iki çeşit çalışan vardır ve aşçı-hizmet olarak sınıflara ayrılır. Bunların maaşları aşçılarda yaklaşık 5 bin Türk Lirası, hizmette ise 3 bin Türk Lirası civarındadır. Eğer yeriniz size ait değilse, personel maaşlarına kira da eklenir.

Ayrıca her ay belirli bir ham madde masrafı olacaktır. Son olarak bir organizasyon işi aldığınızda, hizmet personelinizi oraya taşımanız gerekir ve bu da ek masraf çıkartır. Bu sebeple yaklaşık 100 bin Türk Lirası civarında gider vardır. Bununla beraber işinizde iyiyseniz, yüksek bir kâr marjı vardır. Okul yemekhanelerinden, firmalara kadar birçok yerle anlaşmanız mümkündür.