Buzdolabının arkasındaki su kabı ne işe yarar diye merak ediyorsanız aklınızda yer alan tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Buzdolabının arka bölümünde, motorun tam olarak üst kısmında bulunan bir buharlaştırma kabı yer almaktadır. No frost buzdolaplarında yer alan motorun üzerindeki su kabı çatlayabilir. Bu durum büyük bir su sızıntısına yol açar.

buzdolabının arkasındaki su kabı ne i̇şe yarar

Buzdolabından Koku Gelmesi

Buzdolabından koku gelmesi dolabın arka tarafından kaynaklanmaktadır. Eğer buzdolabının arka bölümünün temizliği tam anlamıyla sağlanırsa hiçbir sorun çıkmayacaktır. Bunun için amonyaklı krem, çamaşır suyu ve diğer deterjan malzemelerinin kullanılmasında büyük bir fayda bulunmaktadır. Bu durumun yapılması halinde buzdolabından oldukça kötü kokular yayılabilir. Bu koku da rezistanstan kaynaklanmaktadır.

Buzdolabının Su Akıtması

Buzdolabının su akıtması en can sıkıcı problemlerin başında gelmektedir. Çoğunlukla kullanıcı hatalarından kaynaklanan bu duruma en çok buzdolabı kapılarının iyi bir şekilde kapatılmaması neden olmaktadır. Bunun yanı sıra eğer dolabın kapağı sık sık açılıp kapanıyorsa yine böyle bir durum meydana gelebilir.

buzdolabının arkasındaki su kabı ne i̇şe yarar

Oldukça sıcak olan gıdaların soğutulmadan buzdolabına bırakılması da iç bölümde bir terlemeye neden olur. Bu durum da suyun akmasına yol açar. Buzdolabı su akıtmaya başladığında yapılacak ilk şey su tahliye giderini kontrol etmek olacaktır. Özel çubuğuyla oldukça kolay bir şekilde temizlenebilecek olan bu giderin temiz tutulması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra no frost buzdolaplarında yer alan motorun üst bölümündeki su kabı da zarar görmüş olabilir. Bu durum da istenmeyen su sızıntılara sebebiyet verecektir.

 

Buzdolabı Neden Su Akıtır?

Buzdolabı neden su akıtır diye merak ediyorsanız bu duruma neden olan şeylerin başında motorun üst bölümüne giden su kanallarının tıkalı olması gelmektedir. Eğer buzdolabınız su akıtıyorsa tahliye işlemini gerçekleştirmeden önce bu duruma neden olan şeyi bulmanız gerekmektedir. Eğer dolap haddinden fazla bir şekilde doldurulduysa su sızabilir. Bu duruma teknik dilde “drenaj sistemi ihlali” denilmektedir. Ayrıca buzdolaplarında günlük yiyeceklerin konulduğu bölgelerdeki kapak açılarak tavan bölümündeki ızgara da kontrol edilmelidir. Su akıntınsın buradan gelmesi halinde soğuk hava akımını sağlayan kanalların buzlanması ya da karlanması gerçekleşmiş olabilir. Bu problemi giderebilmek için öncelikle dolabın içerisinde yer alan yiyecekleri dışarı çıkarmalısınız. Dolabı tamamıyla boşalttıktan sonra fişi çekerek buzlanma problemi yok olana kadar kapakları açık tutmanız gerekmektedir. Buzdolabı tamamen kuruduğunda problem ortadan kalkmış olacaktır.

Buzdolabı Hava Menfezleri

Buzdolabı hava menfezleri özellikle no-frost buzdolaplarının içerisinde yer alan soğutucu peteklerdir. Bir diğer adı hava kanalı olan ve buzdolabının içerisinde eriyen suyun dışarı tahliye edilmesini gerçekleştiren bu kanal aşırı karlanmadan dolayı tıkanabilir. Bu tıkanma sonucunda su tahliye edilmek yerine dışarı akıtılacaktır. Böyle bir sorunla karşı karşıya gelmek istemiyorsanız buzdolabınızı belirli aralıklarla temizlemeniz gerekmektedir.