Günlük hayatta küçük çaplı yaralanmalar, düşmeler sıkça yaşanır.Buz Uygulaması Ne İşe Yarar, Bu konuda herkesin aklına ilk olarak bacaklara buz sürmek gibi sorun yaşanan yere soğuk kompres uygulamak gelir. Öyle ki yoğun diş ağrısı çeken kişiler bile mutlaka dener.

Buz Uygulaması Ne İşe Yarar

Bunun temel nedeni, birçok durumda ağrıyı gerçekten de geçirebildiğidir. Zira ağrı eşiğini arttırmaktadır. Buna ek olarak sonradan ödem meydana gelmesinin de önüne geçer. Dolayısıyla oldukça faydalı bir işlemdir.

Cildimizde yaşanan bir zedelenme sonucunda bilindiği üzere kanama gerçekleşir. Bunun devam etmesi, iyileşme zamanının da gecikmesine sebep olur. Bu gibi durumda uygulanan buz spazmı, enflamasyonu, şişliği ve kanamayı düşürür. Bununla beraber olayın meydana gelmesi ardından ilk 24 ile 72 saatlik süreçte kullanılmalıdır.

Aksi durumda uygulansa dahi, etkisi istenen şekilde olmayacaktır.

buz uygulaması ne i̇şe yarar

buz uygulaması ne i̇şe yarar

Buz Neden Uygulanır?

Cildimizde herhangi bir bölgede şişlik oluştuğu takdirde, buradaki oksijen oranı düşer. Böylece hücreler harap olur. Bölgeye buz uygulamak, kan damarlarının büzüşmesine sebep verir.  Bu sayede gereç şişliği, gerekse kanamayı düşürür. Harap olma da bu sayede azaltılır. Ancak uzun süreli kullanılmamalıdır.

Buz uygulanmasıyla beraber, vücudumuzda bulunan ağrı reseptörleri etkilenir. Böylece duyu azalması, uyuşukluk hissi meydana gelir. Böylece duyulan acı bir miktar azalır. Diş ağrısı çeken birçok kişinin ağrıyan dişin üzerine buz koyması da bu ağrıyı mümkün olduğunca az hissetmektir.

Buz Uygulaması Yöntemleri Nelerdir?

Buz uygulaması için denenebilecek iki temel yöntem vardır. Bunlardan ilki herkes tarafından bilinen ve artık geleneksel olmuş buz torbasıdır. Burada uygun bir torbaya buz koyulur. Ancak bölgeye doğrudan değil, ince bir bez üzerinden temas ettirilir. Kullanım süresi 10 dakikadır.

İkincisi ise jel paketleridir. Bu paketler içerisindeki jel tekrar soğuma özelliğine sahiptir ve buzdolabının buzluk kısmında muhafaza edilir. Her ne kadar donsa da, esnek yapısını kaybetmediği için alanı daha iyi sarabilir.

Ancak buz torbasına göre daha etkili donduğu için, bir havlu ardından deriye uygulanır. Kullanırken 10 dakikadan fazla olmamalıdır. Bu süreleri geçerseniz, buz tedavisinin zararları da vardır. Zira dokulara hasar verebilir.

Burada en sık yapılan hata, cilde çıplakken uygulamadır. Ancak bu kan akışını da etkileyebileceği için zararlıdır.

Buz Uygulaması Hangi Sıklıkla Yapılır?

Buz uygulaması farklı durumlarda farklı sıklıkla yapılır. Eğer yüzeysel adale veya tendinitte zedelenme meydana gelmişse, günde 2 ya da 3 kere uygulanabilir. Normal bir zedelenme, yaralanma sonrasında ise vakanın olmasından sonraki ilk 24 ile 72 saatte kullanılır.