Dünyada Türkiye’den vize istemeyen ülkeler olduğu gibi, çoğunlukla bu mesele yurt dışına gideceklerin karşılarına çıkmaktadır. Bu anlamda, Türkiye’den birçok ülke vize istediği gibi, başka yerlere gidişte önceliklerin belirlenmesi de oldukça mühimdir. Bu 6 Ülke İçin Mutlaka Vize Almalısınız

Kişiler kimi zaman sağlık turizmi, kimi zaman kültür turizmi, kimi zaman eğitim turizmi, kimi zaman da gezme amaçlı başka ülkelere gitmek istemektedirler. Bazı ülkelerle imzalanan protokoller bağlamında açılan iş sahaları da, karşılıklı olarak zorunlulukları getirmektedir. Bu yönde, gideceğiniz ülke sizden vize talebinde bulunduğunda, gereken işlemleri yapıp, gereken evrakları tamamlamadan, dış hatlardan dışarı çıkabilmenizin de imkanı yoktur.

bu 6 ülke i̇çin mutlaka vize almalısınız

bu 6 ülke i̇çin mutlaka vize almalısınız

Vize Ne Demektir, Neden Gereklidir?

Vize, İtalyanca visa sözcüğünden gelmekle birlikte, görülen veya görülmüş olan anlamını taşımaktadır. Bu sözcük Latince videre, vis gibi anlamlardan türemiş olup, görmenin karşılığını taşımaktadır. Vize, pasaportta onay damgasının karşılığıdır. Eğer, kişi gideceği ülkenin istediği evrakları tamamlayamazsa ya da ilgili konsolosluktan herhangi bir izin çıkmazsa, dışarı çıkamaz. Seyahat engeli oluşur. O sebeple, her ülkenin kendi iç kurallarına ve kimi evrensel başlıklarına göre dikkatle ve sabırla harekete geçilmelidir.

Bu 6 Ülke İçin Mutlaka Vize Almalısınız

Vize İsteyen 6 Ülke Hangileridir?

2021 süreciyle birlikte, dünyada koronavirüsün getirdiği yeni normal anlayışına turizm sektöründekiler de alışmaya başlamışlardır. Sıkı güvenlik ve sağlık önlemleri alınmaktadır. Bununla beraber, gidilecek ülkede de bu konuda alınan resmi kararlar önemle takip edilmelidir. 2021 yılı itibarıyla, Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler şu şekilde belirtilmektedir:

Türkler’in en çok tercih ettiği Avrupa ülkelerinin başında Almanya gelmektedir. Almanya, belli noktalarında Türkler’e özel bölgeler de ihtiva etmektedir. Berlin’de de yüzlerce vatandaşımız yaşamaktadır, çoğunluğu çifte pasaporta sahiptir. O yönde, Almanya’ya iş, etkinlik, eğitim vd. gerekliliklerden ötürü gidilecekse bile, vize işlemleri mutlaka halledilmelidir. Bu anlamda, Alman disiplini asla alttan almayacak katı ve düzenli bir kültüre sahiptir.

  • Belçika 

Dünyanın en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan Belçika, yakın geçmişteki sömürgeci  özelliğinden ötürü, farklı kültürlerden melez insanları da ülkesine almaktadır. Nitekim, Ortadoğu’dan ya da Afrika’dan da bu ülkeye girişler çoktur. Çikolataların ülkesi Belçika, Türkiye’den gidenlerden de vize istemektedir. Bu konuda oldukça kurallı ve mesafeli bir ülkedir.

  • Bulgaristan

Türkiye’ye sınırı olmasına rağmen, vizesiz ülkeler kapsamına girmeyen Bulgaristan koronavirüsten sonra önlemlerini daha da sıkılaştırmıştır. İki ülke de Karadeniz’e komşudur. Bulgaristan, Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ötürü, Türkiye’nin girişlerini daha da kontrollü hale getirmiştir. Türkiye’de yaşayan Bulgar asıllı çok vatandaş da vardır.

passport 3127927 640

  • İsveç

Dünyanın en yaşanılası ülkelerinden biri diye bilinen İsveç’te, vize için çok sıkı önlemler alınmaktadır. Keza, bu ülke yaşlı nüfusundan ötürü koronavirüsün en yaygınlaştığı yerlerden biri olarak kırmızı alarm verilmiştir. Bu sebeple, Türkiye’den geleceklerin sağlık testlerine de dikkat etmektedir.

  • Fransa

Paris, Eyfel Kulesi, meydanlar gibi birçok cezbedeci alana sahip Fransa, özellikle 2020 yılı boyunca sarı yeleklilerin, kimi göçmen vatandaşların, işçilerin ve öğrencilerin ayaklanmalarına sahne olduğundan ötürü, sağlığın da devreye girmesiyle birlikte vize konusunun üstüne daha yoğun şekilde eğilmektedir.

  • Hollanda

Türkiye’den Hollanda’ya gitmek için, öncelikle ilgili şehirdeki Hollanda Konsolosluğu’na gerekli belgeleri iletmek gereklidir. Bununla birlikte, ayrıca Hollanda gerek marijuna kullanımı, gerek gece hayatının çekiciliği bağlamında da turistik olarak ilgi çekmektedir. Amsterdam’da geçirilen sakin ama bir o kadar baştan çıkarıcı günler için önce vize tedarik edilmesi gereklidir. Hollanda Amsterdam Kırmızı Sokak dünyaca ünlü genelevleriyle de birçok turistin gittiği uğrak yerlerden biri olarak bilinmektedir.