Avokado Nerede Yetişir,Avokado dünya çapında en çok yetiştirilen meyveler arasındadır. Avokado hangi ülkede yetişir sorusu için bu nedenle tek bir cevap verilemez. Ancak anavatanı Meksika’dır.

Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi, ülkemizde de Avokado yetiştirmek mümkündür. Soğuğa oldukça narin olduğu için, don gibi olaylara karşı dayanıksızdır. Eğer yetiştirmek istiyorsanız ve bölgeniz çok soğuk oluyorsa yetiştirmeniz böylece imkânsız olur.

Avokado Nerede Yetişir

Ancak ülkemizde bulunan üretimin çoğu, Antalya ve Mersin gibi sıcak bölgelerden çıkar. Şayet burada veya civarında yaşıyorsanız bahçenizde küçük bir deneme yapabilir, olumlu sonuçlar alırsanız buna yönelik yatırımlar yapabilirsiniz.

Türkiye’de Avokado Yetiştiriciliği Ne Zaman Başladı?

Avokadonun ülkemizde daha yeni bir meyve olduğu söyleyebilir. Zira 1970’lerin başında FAO vasıtasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya’dan getirilmiştir. Bu meyvenin getirilen çeşitleri,

avokado nerede yetişir

avokado nerede yetişir

  1. Fuerte,
  2. Hass,
  3. Bacon,
  4. Zutano,

Şeklindedir ve yapılan çalışmalar ardından, Akdeniz bölgesinin sahil kesimindeki bir takım bölgelerin uygun olduğu anlaşılmıştır. 1980’lerin ortaları geçildikten sonra da yaygınlık kazanmıştır. Bu üretimin yaklaşık yüzde 75’i Antalya’da, yüzde 15 ile 20 oranı Mersin’de, yüzde 2 ile 5 oranı Muğla ve Hatay gibi illerimizdedir. Antalya’da ise yüzde 80’lik bölümü Gazipaşa ve Alanya’dan gelmektedir.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado tüketimi hakkında bilinmeyen birçok konu vardır. Bunların başında da tüketimin ağaçtan koparılması ardından, sert haliyle yapılması gelir.  Ancak bu meyve tıpkı kivi ya da muz gibi klimakterik yapıya sahiptir.

Bu sebeple koparılsa dahi, olgunlaşma süreci sona ermez. Belli bir süre beklendikten sonra tüketimi yapılır.  100 gramında yaklaşık 167 kalorisi olan bu besin, diyetisyenler tarafından da sıkça önerilen meyveler arasında gelmektedir.

Avokado Nasıl Toprakta Yetişir?

Eğer bu bitkiyi yetiştirmek istiyor ve avokado ağacı nerede yetişir diye soruyorsanız, bahsettiğimiz üzere soğuk bir bölgemizde yaşamıyor olmanız gerekir. Bu ağaç tropik olduğu için güneşi sever. Dolayısıyla yaşadığınız yer ne kadar güneşliyse, sonuçlarınız o kadar iyi olacaktır. Her ağaç gibi, avokado da belirli bir toprak tipi ister. Bu bakımdan kumlu-tınlı ve alüvyal özellikte topraklar tavsiye edilmektedir.

Bunların verimi yüksek olmalı, drenajı da güzel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Toprağın PH seviyesi nötr, 6 – 6,5 veya hafif asidik olmalıdır. Eğer toprak özelliklerinizi bilmiyorsanız, öncelikle test ettirerek öğrenmeniz gerekir.

Avokado ağaçlarının dikildiği aylar Mart ve Haziran dönemleridir. Şayet aşırı sıcak dönemleri beklerseniz, ağaçlar yeterli suyu alamadığı için gelişemeyebilir