Akışkanlar Mekaniği, mühendislik okuyan üniversite öğrencilerine müfredatta verilen bir kitaptır. Bu sebeple öğrencilerin anlayabilmesi için, açık, sade bir dille kaleme alınmış, görsellerle desteklenmiştir. Akışkanlar Mekaniği pdf kitabı almak yerine elektronik versiyonunu edinmeyi tercih eden birçok öğrencinin ilk tercihidir.

Bunun nedenlerinden biri, mühendislik öğrencilerine önerilen kitapların çok sayıda olması ve hepsinin fiyat olarak pahalı bulunabilmesidir. Dolayısıyla öğrenciler çözüm bulabilmek adına PDF versiyonunu tercih eder. Ancak kitap cüzi bir fiyata sahip olup, sipariş verilmesi tavsiye edilir.

Zira bu hem daha iyi çalışmanıza ve önemli yerlerde işaretleme yapmanıza izin verecek, hem de yazarın emeğine saygı göstermenizi sağlayacaktır.

Akışkanlar Mekaniği Kitap Bilgileri

Akışkanlar Mekaniği iki yazarlı bir kitaptır. Yunus A. Çengel ve John M. Cimbala tarafından kaleme alınmış olup, ilk olarak 2004 yılında yayımlanmıştır.

Ancak ele aldığı konuları güzel bir şekilde değerlendirmesi sayesinde, başta mühendislik öğrencilerinin ders kitabı haline getirmiştir. Sıkça satın alınması sebebiyle günümüzde farklı baskılara ulaşmıştır. 984 sayfa olan kitap Türkçedir ve Palme yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

akışkanlar mekaniği yunus çengel pdf
Akışkanlar Mekaniği Yunus Çengel Pdf

Akışkanlar Mekaniği Konuları Nelerdir?

Üniversite okuyan her öğrenci, derste bir kitap önerildiği zaman içerisinde hangi konuların olduğunu merak etmektedir. Bunun temel nedeni, sınav sorularının da içerisinde gelebileceğidir. Dolayısıyla hocalar tarafından Akışkanlar Mekaniği kitap önerisi yapıldığı zaman, içeriğinin neler olduğu da akıllara gelmektedir. Bu konular şu şekildedir;

 1. Kapiler Etki
 2. Basınç
 3. Basınç Farkı (değişimi)
 4. Basınç Yükü
 5. Pascal Kanunu
 6. Atmosfer Sıcaklığı ve Atmosfer Basıncı Değişimi
 7. Basınç Tipleri ve Basınç Ölçümü
 8. Yüzen Cisimlerin Dengesi
 9. Düzlemsel Yüzeylere Etkileyen Hidrostatik Kuvvet
 10. Sıvıların Kaldırma Kuvveti (Arşimet Prensibi)
 11. Akışkanlar Dinamiği
 12. Akışkanlar Hareketine Etkili Olan Kuvvetler
 13. Piyazometre Çizgisi
 14. Akım Çizgisi
 15. Süreklilik Denklemi
 16. Enerji Denklemi ve Bernoulli Eşitliği
 17. Enerji Eğim Çizgisi ve Hidrolik Eğim Çizgisi
 18. Bernoulli Eşitliğinin Uygulama Alanları (Orifis ve Sifon)

Kitabın PDF’sine bakmadan veya satın almadan önce dikkat etmeniz gereken ilk şey hangi baskıda olduğudur. Bu konular baskılara göre değişmese de, aralarında bazı farklılıklar olacaktır. Bu sebeple size söylenen baskı hangisiyse, özellikle o edinilmelidir.

Akışkanlar Mekaniği Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Akışkanlar Mekaniği, başta üniversite birinci sınıf öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Özellikle fen bilimleri ya da mühendislik okuyan öğrencilere, ders kitabı olarak sıkça verilmektedir. Ancak kitap teknik personeller için de gereklidir.

İçerisinde ele alınan konular, mühendisliğin farklı dallarında geçmektedir. Genellikle lisans birinci sınıfta verilen akışkanlar mekaniği dersinde ele alınan konular, kitapta güzel bir dil ve görsellerle açıklanmaktadır. Kitapta terimler olmakla beraber, anlaşılması zor olmayan basitliktedir.

Dolayısıyla gerek derslerini geçmek isteyen, gerekse bilgilerini tazelemek ve yeni fikir edinmek isteyen teknik personeller için önerilmektedir.